Wiadomo¶ci ¦więtokrzyskie
Kategoria: Wszystkie | Temat tygodnia | Aktualności | Ostrowiec | Powiat ostrowiecki | Powiat opatowski | Wywiad | Oświata i kultura | Relacje i reportaże | Sport | Felieton
Oddziały ograniczają przyjęcia
Trudna droga do szpitala
Sytuacja finansowa w szpitalu w Ostrowcu jest bardzo zła. Okrojony kontrakt, brak uregulowań za nadwykonania mogą doprowadzić, że w grudniu niektóre oddziały nie będą przyjmować chorych na planowe zabiegi.

Ostrowiecki szpital z niepokojem obserwuje zapowiedzi Funduszu odnośnie przyszłorocznych kontaktów. Jeśli do lecznicy trafi jeszcze mniej pieniędzy, będą olbrzymie kłopoty z dostaniem się na oddział. Ucierpią na tym pacjenci, choć jak zaznacza dyrektor ZOZ- Grażyna Słowik, sytuacja ta nie jest komfortowa również dla pracowników. Możliwości leczenia chorych są znacznie większe, niemal wszystkie oddziały doposażone są w nowoczesny sprzęt, część z nich wyremontowana, a z powodu ograniczeń nie można leczyć pacjentów.
- Mamy znacznie większe możliwości, ale z powodu niskiego kontraktu już są wstrzymane zabiegi planowe- mówi Maciej Wrona, ordynator Oddziału Ortopedii.- W ubiegłym roku już we wrześniu przestaliśmy wszczepiać protezy stawu biodrowego. Obecnie pacjenci czekają około półtora roku na zabieg. Planujemy od nowego roku wdrożyć endoplastykę stawu barkowego. Na tym kontrakcie praktycznie jest to nierealne. Mamy hamulec finansowy- dodaje ordynator.
Podobna sytuacja jest na Oddziale Urologii. Tam również, w zdecydowanej większości trafiają pacjenci z zagrożeniem życia.
- Miesięcznie wykonujemy około 150 zabiegów, hospitalizujemy ponad 300 pacjentów. Zapotrzebowanie na usługi neurologiczne jest ogromne i myślimy o powiększeniu oddziału. Ograniczenie kontraktu spowoduje, że w grudniu nie będziemy już przyjmować pacjentów- stwierdza dr n. medycznych Marek Długosz, ordynator Oddziału Urologii.
Dramatyczna sytuacja jest też na Oddziale Pulmonologii. Za nadwykonania z ubiegłego roku Fundusz zalega 524 tysiące złotych, za 9 miesięcy roku bieżącego oddział wyrobił 50 tysięcy złotych ponad kontrakt. Na 2011 rok Fundusz proponuje zwiększenie tylko o 106 tysięcy złotych.
- Ilość przyjmowanych pacjentów mogłaby być większa patrząc na potrzeby społeczeństwa. Nasze województwo zajmuje pierwsze lub drugie miejsce pod względem zapadalności na gruźlicę. Zdarzają się nawet zgony młodych ludzi. Leczenie trwa 2-4 miesiące. Chorzy wymagają dodatkowych odżywek, bowiem często są zaniedbani. Leczymy praktycznie z całej północnej części województwa, z rejonu lipska, bowiem nasz oddział jest jednym z trzech w świętokrzyskim. Nie wolno odesłać chorego, bo gruźlica jest chorobą zakaźną. Ustawa nakazuje diagnozowanie i leczenie- mówi Robert Basiak, ordynator Oddziału Pulmonologii.
W ostatnich latach wzrasta zachorowalność na raka płuc. Dla tych chorych nie można ustalać odległych terminów diagnostycznych. Należy szybko skierować pacjenta na leczenie. Na naszym terenie jest bardzo dużo przypadków zachorowań na pylicę i przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Pacjenci, którzy trafiają do ostrowieckiego szpitala, najczęściej hospitalizowani są na oddziałach internistycznych. Od 2008 roku zarówno Oddział Wewnętrzny I jak i Oddział Wewnętrzny II dostały na leczenie o 2 mln złotych mniej.
- Mamy kolejki na półtora miesiąca na przyjecie do szpitala. Można mieć zastrzeżenia do POZ-tów, które kierują chorych bez badań, a to również zwiększa koszty. Wiele osób leczy się na choroby nowotworowe i po chemioterapii w centrum onkologii, trafiają do nas- mówi Wiesław Wojarski, dyrektor do spraw medycznych w Szpitalu Powiatowym w Ostrowcu Św. - Problemem i to ogromnym są nietrzeźwi. Dziennie na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafia od 5 do 14 osób z głębokim upojeniem alkoholowym.
Dodane: 2010-11-15, 15:32:47. Autor: G. Misiewicz.

Waszym zdaniem:

Skomentuj

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Wiadomości Świętokrzyskie
© Wiadomości Świętokrzyskie 2005
"Informacja i Wiedza" sp. z.o.o.
27-400 Ostrowiec Św., os. Słoneczne 14
tel/fax: (0-41) 263 10 01
e-mail: wiadomoscisw@wiadomoscisw.pl