Wiadomo¶ci ¦więtokrzyskie
Kategoria: Wszystkie | Temat tygodnia | Aktualności | Ostrowiec | Powiat ostrowiecki | Powiat opatowski | Wywiad | Oświata i kultura | Relacje i reportaże | Sport | Felieton
Wiemy, jak będzie wyglądał Ostrowiecki Browar Kultury
Konkurs rozstrzygnięty
W czwartek został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczno - budowlaną Ostrowieckiego Browaru Kultury. Spośród 31 nadesłanych prac komisja konkursowa nagrodziła najlepsze.

Konkurs na koncepcję architektoniczną Ostrowieckiego Browaru Kultury został ogłoszony w maju.
- Prace, które wpłynęły na konkurs, zostały podwójnie zakodowane. Wpłynęło 31 prac składających się z 6 plansz, na których znalazły się rzuty, przekroje, wizualizacje pomysłów na adaptację browaru. Prace te w większości podążają za trendami architektonicznymi w Polsce i Europie. Wykonane zostały na przyzwoitym poziomie - mówi Piotr Lewicki, przewodniczący Sądu Konkursowego.
W skład Sądu Konkursowego, obok architektów, zostało powołanych przez prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego 4 przedstawicieli z naszego miasta. W gronie tym znależli się: dyrektor MCK - Elżbieta Baran, radny Rady Miasta - Wojciech Kotasiak, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Miejskich - Dorota Uba oraz naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Gospodarczej - Marek Nowak.
- Zaczęło się dwadzieścia parę lat temu. W naszym mieście grupa entuzjastów i miłośników kultury przekonała ówczesne władze, że w Ostrowcu potrzebne są kino, teatr, biblioteka i galeria fotografii. Rozpoczęta w 1990 roku inwestycja utknęła w martwym punkcie. Później pojawiły się pomysły, aby w tym miejscu wybudować supermarket. Przez dwa lata od 2006 roku próbowaliśmy przejąć działkę. Udało się, pojawiły się kolejne marzenia, a dziś możemy zacząć je już realizować - mówił prezydent Jarosław Wilczyński.
Pierwsze miejsce w konkursie na adaptację architektoniczno-budowlaną Ostrowieckiego Browaru Kultury zajęła Anna Pszonak - „Meteor Architects” z Białegostoku. Drugie miejsce zajęło Biuro Studiów i Projektów - Barbara Średniawa z Bytomia. Trzecie miejsce z kolei przyznano równorzędnie: Studiu Warsztat Mikołaj Wower z Poznania i Studiu Bazuka z Krakowa.
Komisja konkursowa przyznała dwa wyróżnienia w konkursie. Powędrowały one do architektów z Hiszpanii: Joanna Jędrus, Juan Jose Beana Martinez, Marcin Sapeta oraz katowickiego biura Jojko+Nawrocki Architekci.
Zwycięzca konkursu został zaproszony do dalszej współpracy, która będzie polegała m.in. na przygotowaniu projektu budowlanego.
Dodane: 2010-11-02, 15:38:12. Autor: K. Tomala.

Waszym zdaniem:

Skomentuj

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Wiadomości Świętokrzyskie
© Wiadomości Świętokrzyskie 2005
"Informacja i Wiedza" sp. z.o.o.
27-400 Ostrowiec Św., os. Słoneczne 14
tel/fax: (0-41) 263 10 01
e-mail: wiadomoscisw@wiadomoscisw.pl