Wiadomo¶ci ¦więtokrzyskie
Kategoria: Wszystkie | Temat tygodnia | Aktualności | Ostrowiec | Powiat ostrowiecki | Powiat opatowski | Wywiad | Oświata i kultura | Relacje i reportaże | Sport | Felieton
10 lat ZUO w „Janiku”
Ciągle się rozwijamy
W tym roku Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Janiku obchodzi 10-lecie swojego istnienia. Przez ten okres spółka zmieniła się diametralnie, stając się jednym z najnowocześniejszych zakładów w naszym województwie.

Składowisko odpadów komunalnych zlokalizowane w Janiku eksploatowane jest od jedenastu lat. Od 16 października 2000 roku jego właścicielem jest Spółka Gminna Zakład Unieszkodliwiania Odpadów „Janik”, którą tworzą gminy Ostrowiec, Kunów, Bodzechów, Waśniów oraz Łagów. Obsługuje łącznie około 150 tysięcy mieszkańców, a dziennie przyjmuje około 80 ton odpadów.
Przez te 10 lat zmieniali się prezesi spółki. Zarządzali nią: Józef Kojder, Inga Kamińska, Marek Słowik, Leszek Pawelczyk, Paweł Walesic, a obecnie prezesem zarządu jest Krystyna Skrzypczak, która ze spółką ZUO związana jest od samego początku jej istnienia.
- ZUO wygląda już inaczej niż 10 lat temu. Wyposażony jest teraz w nowoczesny sprzęt. Pierwsze składowisko funkcjonowało tu od 1989 roku. Budowane było według starych technologii. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej przeszliśmy gruntowną modernizację, dostosowując nasz zakład do wymogów unijnych - mówi Krystyna Skrzypczak.
Jak podkreśliła prezes zarządu ZUO „Janik”, przepisy dotyczące ochrony środowiska bardzo szybko się zmieniają i ciągle trzeba dostosowywać zakład. Jedno z największych zadań, jakie stoi teraz przed spółką, wynika z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami. Według niego zakład w Janiku będzie jednym z dwóch takich zakładów w naszym rejonie.
- Do tego zadania musimy się oczywiście przygotować i spełnić kilka warunków. Sortownie i kompostownie już mamy. Brakuje nam odpowiednio dużego składowiska. To, którym dysponujemy, wystarczy nam na 8 lat, jednak plan gospodarki odpadami wymaga od nas składowiska na przynajmniej 15 lat - dodała Krystyna Skrzypczak.
ZUO „Janik” już podjął kroki, aby spełnić ten ostatni warunek. Podpisał umowę przedwstępną z nadleśnictwem i już niebawem wydzierżawi działkę na składowisko.
Dziesięcioletnią działalność ZUO „Janik” podsumował też prezydent Jarosław Wilczyński.
- Decyzja o utworzeniu Zakładu Utylizacji Odpadów była bardzo dobra. Rozwiązywała problem utylizacji odpadów komunalnych. Pamiętam z tamtych czasów pana Józefa Kojdera, który chodził korytarzami Urzędu Miasta z różnymi pomysłami. To dzięki takim pracownikom mamy spółkę, z której możemy być dumni - stwierdził Jarosław Wilczyński.- Po 10 latach ZUO „Janik” można powiedzieć, że spółka sprawdziła się. Sąsiednie gminy mają w niej swoje udziały. Dzięki temu możemy wspólnie rozwiązywać problemy odpadów komunalnych na naszym terenie.
Dodane: 2010-11-08, 15:47:26. Autor: K. Tomala.

Waszym zdaniem:

Skomentuj

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Wiadomości Świętokrzyskie
© Wiadomości Świętokrzyskie 2005
"Informacja i Wiedza" sp. z.o.o.
27-400 Ostrowiec Św., os. Słoneczne 14
tel/fax: (0-41) 263 10 01
e-mail: wiadomoscisw@wiadomoscisw.pl