Wiadomo¶ci ¦więtokrzyskie
Kategoria: Wszystkie | Temat tygodnia | Aktualności | Ostrowiec | Powiat ostrowiecki | Powiat opatowski | Wywiad | Oświata i kultura | Relacje i reportaże | Sport | Felieton
Bez prądu i ciepłej wody
Na obozie fajnie jest
Uczestnicy pierwszego turnusu obozu integracyjnego.
Po raz kolejny ostrowiecka komenda hufca ZHP zorganizowała obóz integracyjny w Lubiatowie, w którym wzięli udział harcerze i niepełnosprawni podopieczni warsztatów terapii zajęciowej.

W wypoczynku nad morzem wzięło udział ponad 70 uczestników, w tym 20 osób niepełnosprawnych. W życiu obozowym brali udział również instruktorzy, seniorzy oraz przyjaciele harcerstwa, którzy mieszkali na podobozie instruktorskim ze swoimi rodzinami. Nikomu nie przeszkadzało, że nie było prądu ani bieżącej ciepłej wody. Uczestnicy zostali zakwaterowani w namiotach „dziesiątkach” i w ten sposób utworzyli dwanaście zastępów obozowych.
Uczestnicy poznali techniki, którymi harcerze posługują się na co dzień, czyli musztrę, terenoznawstwo, szyfrowanie, pionierkę, historię harcerstwa i jego symbolikę. Uczyli się również zasad udzielania pierwszej pomocy. Tą wiedzą chętnie dzielili się członkowie Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy.
- Codziennością były służby w kuchni i warty- mówi instruktor Marcin Taćkiewicz.- W nocy, żeby młodsi harcerze się nie bali, zawsze był z nimi na warcie instruktor, który pilnował obozu oraz dbał o bezpieczeństwo uczestników.
Zorganizowano dwie wycieczki autokarowe. Podczas wyjazdu do Gdańska i Gdyni zwiedzano okręt wojenny ORP „Błyskawica”. Na drugą wycieczkę wyjechano do Łeby, gdzie odbył się rejs po morzu. Podczas obozu pięć osób zdobyło jedną z trudniejszych sprawności harcerskich, czyli „Trzy Pióra”.
- Zdobywa ją osoba, która w czasie pierwszej doby zachowa całkowite milczenie- mówi - powiedział komendant obozu Remigiusz Woźniak.- W czasie drugiej doby ma powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek pokarmów i napojów, uczestnicząc jednocześnie we wszystkich zajęciach obozowych. Trzecią dobę spędza w lesie, żywiąc się tym, co znajdzie. W tym czasie obserwuje życie lasu i zbiera okazy przyrodnicze. Zabiera ze sobą tylko konieczny ubiór, nóż, pięć zapałek i apteczkę osobistą.
Podczas obozu nie mogło zabraknąć „zielonego dnia”, czyli przejęcia władzy przez uczestników, a także chrztu i ślubów obozowych. Odbył się także festiwal, kabareton oraz turniej wiedzy. Jeden dzień poświęcony był robieniu gipsowych figurek. Tym razem to osoby niepełnosprawne uczyły obozowiczów tego, co niektórzy robią na co dzień w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Obozowych atrakcji było oczywiście o wiele więcej. Wszystkie jak zawsze zostały udokumentowane na zdjęciach, które można oglądać na stronie internetowej ostrowieckiego hufca www.ostrowiec.zhp.pl.
Dodane: 2007-08-13, 14:53:21. Autor: A. Śledzińska.

Waszym zdaniem:

Skomentuj

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Wiadomości Świętokrzyskie
© Wiadomości Świętokrzyskie 2005
"Informacja i Wiedza" sp. z.o.o.
27-400 Ostrowiec Św., os. Słoneczne 14
tel/fax: (0-41) 263 10 01
e-mail: wiadomoscisw@wiadomoscisw.pl