Wiadomo¶ci ¦więtokrzyskie
Kategoria: Wszystkie | Temat tygodnia | Aktualności | Ostrowiec | Powiat ostrowiecki | Powiat opatowski | Wywiad | Oświata i kultura | Relacje i reportaże | Sport | Felieton
Zmienili bieg historii
Początki ostrowieckiej „Solidarności” w fotografii
Na wystawie zgromadzono fotografie i dokumenty związane z narodzinami „Solidarności” w hucie im. M. Nowotki.
Dokumenty i fotografie związane z narodzinami „Solidarności” stanowiące osobiste pamiątki Józefa Górczyńskiego złożyły się na wystawę, którą od piątku można oglądać w Galerii Fotografii MCK.

- 29 lat to bardzo długi okres. To najwyższy czas, abyśmy uchronili od zapomnienia wspomnienia, które złożyły się na te wielkie wydarzenia, dziejowe osiągnięcia. Dzisiejsza „Solidarność” z jednej strony powołuje się na osiągnięcia tamtego Sierpnia 1980 roku, jako na oczywisty rodowód, a z drugiej strony w żaden sposób nie potrafi zdać sobie sprawy z prawdziwej historii „Solidarności” lat 1980-1981 i ją zakłamuje- stwierdza Józef Górczyński, główny inicjator wystawy, członek Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym.- Od 1980 r. nikt w Ostrowcu Św. nie zdecydował się na jakiekolwiek wspomnienia, odtworzenie i opisanie tego, co wydarzyło się wówczas w ostrowieckiej hucie.
Toteż wystawa pt. „W kręgu Solidarności hutniczej” stanowi zaproszenie do sentymentalnej podróży w tamte czasy pozwalającej zrozumieć, co działo się w hucie im. Marcelego Nowotki w latach osiemdziesiątych. Zgromadzone na niej fotografie w większości stanowią osobiste pamiątki pana Józefa. Do zdjęć dołączono liczne dokumenty, m.in. wykaz legendarnych twórców i założycieli NSZZ „Solidarność” na Nowym i Starym Zakładzie, listy internowanych w dniach 12-13 i 17 grudnia 1981 r. oraz kserokopie decyzji internowania. Ekspozycja stanowi swoistą opowieść o ludziach i wydarzeniach, które zmieniły oblicze ziemi polskiej i europejskiej, opowieść o narodzinach formacji, która w założeniu miała być tylko związkiem zawodowym, a stała się ogólnospołecznym ruchem narodowym, który w szczytowym okresie działalności skupiał blisko 10 milionów członków.
- Ta wystawa to zapis kilkunastu miesięcy, kiedy ten ruch walczył o należne sobie miejsce, o to, aby po raz pierwszy od wielu, wielu lat między Odrą a Bugiem można było poczuć się obywatelem Rzeczypospolitej, mogącym mieć i mającym prawo do postrzegania inaczej niż w sposób oficjalny, narzucony przez prasę, radio czy telewizję, aby wrócić do nauki historii, tej wykładanej zgodnie z tradycją II Rzeczpospolitej- mówił podczas piątkowego wernisażu Marek Wójcicki, wicedyrektor ostrowieckiego Muzeum Historyczno - Archeologicznego.- Młode pokolenia, które rodziły się w okresie narodzin „Solidarności”, gdy dorastają, postrzegają rzeczywistość odległą o 20, 30, czy 40 lat w kategorii opowieści z mchu i paproci. To jest właśnie ten problem, ta luka pokoleniowa. Polska niepodległa i suwerenna jest dla tych, którzy utożsamiają się z przeszłością i dla tych, którzy wybrali przyszłość, dla których ofiara hutników ostrowieckich, stoczniowców wybrzeża, górników Śląska i wielu, wielu innych nie jest istotna. Zawsze tak jest, tak było i tak będzie, że troska o dom ojczysty, o ojczyznę, o zakład pracy jest domeną i przywilejem nielicznych, tych, których tak wychowano.
Potwierdzeniem tego była bardzo mała frekwencja. Garstka zwiedzających to głównie ci, którzy znają te wydarzenia z autopsji i w odróżnieniu do pozostałych nie popadli jeszcze w marazm i nie czują się na tyle oszukani, aby nie powracać do tamtych dni.
- Bywam często na podobnych wystawach, ale brak w nich takiego elementu, o który zadbał Józef. Pierwsza „Solidarność” - ten termin wpisał się w nasze życie związkowe i polityczne. Pierwsza i następna „Solidarność”, w zasadzie ona nie powinna, a została rozdzielona. Niestety mało się mówi o tej pierwszej- przyznał Jerzy Stopa, prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennych.- Myślę, że należy pamiętać o ludziach, którzy są twórcami obecnej sytuacji, chociaż ona odbiega od standardu wolności i dobrobytu. Mimo wszystko opłacało się. Ja nie żałuję niczego, nie żałuję tego więzienia, tych straconych lat, tego szkalowania przez bezpiekę, naprawdę nie żałuję. Szkoda tylko, że to się tak słabo posunęło. Życzyliśmy sobie, aby było o wiele lepiej nam i wszystkim innym. Tymczasem niektórym innym jest dużo lepiej, nie zawsze nam.
Dodane: 2009-08-31, 19:11:20. Autor: K. Fałdrowicz.

Waszym zdaniem:

Skomentuj


Dodano: 2009-09-04, 13:28:19. Przez: ostrowiak, IP: 78.88.236.3
W hucie w latach 1980-81 było około 17 000 członków hutniczej Solidarności .Na otwarcie wystawy przychodzi ok 30 osób.O czym to świadczy?? Stary zakład był reprezentowany przez jedną osobę. Pytam gdzie są "weterani",którzy zabiegali o odznaczenia twierdząc, że tylko oni zakładali Solidarność w hucie. Czy boją się sprawdzić listę obecności z lat 1980 - 81 na których ich niema,może z paroma wyjątkami.Podejrzewam że częściowo winni są działacze drugiej "S". Nigdy od roku 1989 do dziś nie upomnieli się o pierwszą Solidarność, nie zaprosili choćby z 50 - 60 osób na jajko,czy śledzika odnośnie świąt czy na coroczne huczne pijaństwa które organizują za pieniądze wygospodarowane przez pierwszą Solidarność, które dostali w spadku po niej. A jak wiadomo na wystawę Józkowi dali tylko 1 000 zł . Dlatego o ile wiem działacze drugiej "S" nie są mile widziani na wystawie.


Dodano: 2009-09-07, 14:22:22. Przez: baca, IP: 78.88.236.3
Więcej pisać o tej parodii związku drugiej "S" , o działaczach którzy odeszli od ludzi pracy, o tym że druga "S" zezwoliła rozwalić majątek narodowy.
No co dalej pisać, że idą na układy ze wszystkimi, aby tylko dalej być przy korycie .. A świętować to i owszem tylko że sami, a gdzie jest miejsce przy ich stole dla pierwszej Solidarności przez którą to mają ciepłe posadki i dość sporą forsę co dostali w spadku po niej????


Dodano: 2009-09-07, 16:21:25. Przez: eska, IP: 78.88.236.3
do ostrowiaka skąd takie dane 17 000 członków "S" w obu zakładach nawet tyle ludzi nie pracowało. Co do reszty można się zgodzić


Dodano: 2009-09-07, 20:02:43. Przez: ostrowiak, IP: 78.88.236.3
Eska ... było około 17 000 członków NSZZ Solidarność - czytaj info.dokładnie. Zapraszam na wystawę ,tam zobaczysz prawie wszystko nawet taką wyliczankę na temat stanu osobowego Nowego Zakładu która wisi na ścianie i jest ujęta w folderze.Domyślam się że jesteś małolata i dlatego zaspokoję twoją ciekawość bo może będziesz miała kłopoty z zaśnięciem,cyt. STAN PRACOWNIKÓW HUTY im.M.NOWOTKI Nowy Zakład w OSTROWCU na dzień 7.I.1981 r. wynosił 8 452 osób z tego do SOLIDARNOŚCI należało 7 818 członków NSZZ Solidarność. Stary Zakład miał około 8 200 członków NSZZ Solidarność. Plus dochodzi Szkoła Przyzakładowa/uczniowie i kadra/ ok. 320 członków NSZZ Solidarność. Dochodzą do tego dwie przychodnie zdrowia ok.220 członków NSZZ Solidarność.Nie wspomnę ZDK , KSZO czy przedszkoli itp, /spytaj rodziców,dziadków /. Jednak mimo wszystko serdecznie zapraszam na wystawę w godz.9 oo - 17 oo, na pewno zobaczysz dużo na "ścianach", a konkrety w folderze. Pozdrawiam.


Dodano: 2009-09-10, 08:31:05. Przez: ostrowiak, IP: 78.88.236.3
Przykro ale wystawa zdjęta po 7 dniach. Zostawiam to bez komentarza...

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Wiadomości Świętokrzyskie
© Wiadomości Świętokrzyskie 2005
"Informacja i Wiedza" sp. z.o.o.
27-400 Ostrowiec Św., os. Słoneczne 14
tel/fax: (0-41) 263 10 01
e-mail: wiadomoscisw@wiadomoscisw.pl