Wiadomo¶ci ¦więtokrzyskie
Kategoria: Wszystkie | Temat tygodnia | Aktualności | Ostrowiec | Powiat ostrowiecki | Powiat opatowski | Wywiad | Oświata i kultura | Relacje i reportaże | Sport | Felieton
Pierwsza odsłona kultowej imprezy
Wieczór z jazzem
Do późnych godzin wieczornych przy jazzowych rytmach bawili się ostrowczanie podczas pierwszej odsłony XXII Ostrowieckich Zaduszek Jazzowych.

Imprezę otworzył koncert „Orkiestry nad Kamienną”, która powstała w marcu 2010 r. w trakcie realizacji projektu „Jazz nad Kamienną”. Muzycy ze Starachowic - Marcin Gęborek (saksofon altowy), Rafał Gęborek (trąbka), Kamil Urbański (piano), Łukasz Rakalski (puzon), Hubert Pajek (perkusja), z Ostrowca - Andrzej Chochół (gitara) oraz ze Skarżyska Kamiennej - Krzysztof Łopatka (gitara basowa) „poczęstowali” publiczność kompozycjami Andrzeja Chochoła i Michała Zduniaka z płyty „Zdu-bop”, a także Marcina Gęborka. Po ich występie na scenie w hotelu „Gromada” pojawili się: mieszkający w Zagnańsku multiinstrumentalista Włodzimierz „Kinior” Kiniorski i tworzący w Polsce senegalski artysta Mamadou Diouff oraz gościnnie: Dariusz Makaruk (elektronika) i propagator jazzu w Ostrowcu - Andrzej Chochół. Po solidnej porcji niebanalnych dźwięków przyszła pora na wysublimowany deser. Ostatnie muzyczne słowo tego wieczoru należało do jednego z najpopularniejszych pianistów jazzowych, doktora sztuki muzycznej - Kuby Stankiewicza, któremu towarzyszyła rozśpiewana żona. Muzycy zaprezentowali utwory z płyty „Chopin Songbook”. Artyści wykorzystali oryginalną, nietkniętą, chopinowską linię melodyczną, wzbogacając ją o jazzowy timing, improwizacje i dialogowanie w rozmaitych kombinacjach, od sola i duetu po pełny skład kwintetu - z udziałem puzonisty Grzegorza Nagórskiego, kontrabasisty Andrzeja Święsa i perkusisty Krzysztofa Szmańdy.
Choć jazz jest to muzyka elitarna, śmiało można stwierdzić, że ten proponowany od ponad dwudziestu lat w Ostrowcu ma swoich zwolenników. Z pewnością ucieszy ich fakt, że to nie koniec lokalnych spotkań z ich ulubionym gatunkiem muzycznym. 27 listopada w ramach drugiej odsłony XXII Zaduszek Jazzowych wystąpią Walk Away & Billy Evans.
Dodane: 2010-11-08, 15:46:43. Autor: K. Fałdrowicz.

Waszym zdaniem:

Skomentuj

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Wiadomości Świętokrzyskie
© Wiadomości Świętokrzyskie 2005
"Informacja i Wiedza" sp. z.o.o.
27-400 Ostrowiec Św., os. Słoneczne 14
tel/fax: (0-41) 263 10 01
e-mail: wiadomoscisw@wiadomoscisw.pl