» Strona Powiatu Ostrowieckiego «

Powrót

Życzenia dla nestora fotografii
Sekretarz powiatu ostrowieckiego Piotr Składanowski uczestniczył w sobotnim wernisażu wystawy nestora ostrowieckiej fotografii- Stanisława Sudnika, obchodzącego 89 urodziny i 75- lecie pracy artystycznej. Przekazał życzenia w imieniu Starosty Ostrowieckiego Zdzisława Kałamagi.
Stanisław Sudnik urodził się 4 grudnia 1921 roku w Zochcinie w powiecie opatowskim. Z zawodu jest inżynierem projektowania zieleni, z zamiłowania nie tylko fotografikiem, ale i rysownikiem, malarzem, korzenioplastykiem oraz autorem pamiętników. Współtworzył Ligę Ochrony Przyrody. Należał do grona założycieli Towarzystwa Miłośników Ostrowca Świętokrzyskiego. W 1952 roku organizował Świętokrzyskie Towarzystwo Fotograficzne w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pełnił przez kilkanaście lat funkcję prezesa. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Kultury Leśnej w Gołuchowie, Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.
W sobotę w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Stanisława Sudnika, połączony z promocją albumu. Prezentowane zdjęcia do tej pory nie były nigdzie pokazywane. Ostrowiecki artysta fotografik Andrzej Łada nie wpadł na pomysł rekonstrukcji i obróbki zapomnianych negatywów. Efekt wielomiesięcznej pracy można oglądać od soboty w Galerii Fotografii MCK.
W uroczystym wernisażu, oprócz członków rodziny Stanisława Sudnika i członków Fotoklubu, uczestniczyli także przedstawiciele władz i jednostek kulturalnych. W imieniu Starosty Ostrowieckiego życzenia i gratulacje jubilatowi złożył Sekretarz Powiatu Piotr Składanowski.
- Prawdziwe bogactwo człowieka nie jest sumą zgromadzonego przezeń kapitału. Mierzy się je gestem oraz chęcią dzielenia się z innymi, czego Pan jest przykładem- mówił Piotr Składanowski.- Dzisiejszy wernisaż, prezentuje najważniejsze przykłady Pana twórczości, dokumentuje pracę artystyczną, której owocami dzielił się Pan z mieszkańcami, naszego powiatu, regionu, ale i Polski. Pana twórczość artystyczna zasługuje na słowa uznania, gdyż za pomocą obrazów malowanych obiektywem aparatu, dostarcza nam Pan tak potrzebnych w życiu każdego przeżyć emocjonalnych i artystycznych.
Dodane: 2010-12-21, 15:42:24

Wiadomości Świętokrzyskie
© Wiadomości Świętokrzyskie 2005
"Informacja i Wiedza" sp. z.o.o.
27-400 Ostrowiec Św., os. Słoneczne 14
tel/fax: (0-41) 263 10 01
e-mail: wiadomoscisw@wiadomoscisw.pl