Wiadomo¶ci ¦więtokrzyskie
Kategoria: Wszystkie | Temat tygodnia | Aktualności | Ostrowiec | Powiat ostrowiecki | Powiat opatowski | Wywiad | Oświata i kultura | Relacje i reportaże | Sport | Felieton
Tragiczny bilans
Uważajmy na drogach!
Jesień jest czasem, kiedy na polskich drogach zwiększa się liczba wypadków z udziałem pieszych. Zwiększa się również liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Tylko w czasie ostatnich dwóch weekendów na drogach naszego województwa życie straciło 17 osób.
- Wcześnie zapadający zmrok, mgły i deszcz znacznie ograniczają widoczność na drodze. W takich warunkach kierowca często dostrzega pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli w odległości 20-30 metrów. Elementy odblaskowe na ubraniu bądź rowerze powodują, że taką osobę widać z odległości 120 - 160 metrów. Jednak mało pieszych takie elementy odblaskowe posiada. Najczęściej jesienią ubieramy się w ciemne kolory i o zmroku ciężko jest nas dostrzec. Kierowcy z kolei nie zdają sobie sprawy, że droga hamowania samochodu w tak trudnych warunkach wydłuża się i do nieszczęścia jest bardzo krótka droga - mówi Rafał Pietrkiewicz, rzecznik prasowy KPP w Ostrowcu.
Padający deszcz lub mżawka, zalegające mokre i śliskie liście powodują, że jazda staje się trudniejsza, nawet na oświetlonych ulicach. Pogoda przyczynia się niekiedy do złego samopoczucia kierowców i osłabienia ich koncentracji.
- W dniach 10-14 listopada ostrowieccy policjanci, w szczególności z Wydziału Ruchu Drogowego, prowadzili akcję „bezpieczny weekend”. W tym czasie dokonali 477 kontroli drogowych, podjęli także w 24 przypadkach interwencje związane z naruszaniem przez pieszych zasad ruchu drogowego. Nałożono 170 mandatów karnych, także na pieszych, którzy dopuścili się wykroczeń. Policjanci zatrzymali ponad dwudziestu nietrzeźwych kierujących - wyjaśnia R. Pietrkiewicz.
Radykalniejsze działania policji względem pieszych łamiących przepisy ruchu drogowego mają nas skłonić do ich przestrzegania. Pouczenia, jakie stosowali funkcjonariusze, nie przynosiły spodziewanych rezultatów.
- Codziennie piesi naruszają przepisy dotyczące ruchu drogowego, dlatego też reakcją policji na tą sytuację jest częstsze nakładanie grzywny w wysokości 50-100 złotych. W minionym roku były 4 wypadki w powiecie ostrowieckim ze skutkiem śmiertelnym, 2 wiązały się ze spożyciem alkoholu. Z kolei w ciągu 10 miesięcy 2010 roku mamy już ponad czterysta przypadków kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości, co jak wiemy jest przestępstwem - dodał R. Pietrkiewicz.
Policjanci zapowiadają w najbliższym czasie wzmożone kontrole.
Dodane: 2010-11-22, 15:27:21. Autor: K. Tomala.

Waszym zdaniem:

Skomentuj

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Wiadomości Świętokrzyskie
© Wiadomości Świętokrzyskie 2005
"Informacja i Wiedza" sp. z.o.o.
27-400 Ostrowiec Św., os. Słoneczne 14
tel/fax: (0-41) 263 10 01
e-mail: wiadomoscisw@wiadomoscisw.pl